Do czego służą pasy klinowe?

pas klinowy

Właściwy napęd jest podstawą działania wielu maszyn i urządzeń. Jedna z prostszych metod, a dzięki temu wyjątkowo skuteczna polega na przeniesieniu napędu za pomocą pasów klinowych. Występują one w wielu rodzajach w zależności od konstrukcji i zastosowania. Warto więc przeczytać artykuł i dowidzieć się, jaka jest specyfika pasów klinowych oraz do czego służą.

Na czym polega działanie pasów klinowych?

Pasy klinowe służą do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego, które stanowi  część jednostki zasilającej, na koło pasowe urządzenia odbiorczego. Praca pasa klinowego wykorzystuje zjawisko tarcia, występującego pomiędzy powierzchnią czynną pasa a kołem pasowym. Dzięki odpowiedniej budowie pasa i specyfice materiału, z którego jest wykonany, straty energii wynikające z uślizgu koła są znikome, co pozwala na efektywne przekazywanie  momentu obrotowego. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej dystrybutora pasów klinowych Walor z Kolbuszowej, który oferuje także łożyska dla przemysłu, pierścienie segera, łańcuchy rolkowe oraz wiele innych produktów, pasy klinowe występują w wielu formach, między innymi jako pasy uzębione, modułowe, wąskoprofilowe oraz najczęściej spotykane pasy klinowe klasyczne.

Jakie jest zastosowanie klasycznych pasów klinowych?

Uniwersalne pasy klinowe najczęściej wykorzystywane są w maszynach i urządzeniach napędzanych pracą silnika. Ich zadaniem jest skuteczne przeniesienia napędu z koła pasowego jednostki napędowej na pracujący mechanizm odbiorczy. Pasy klinowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w pojazdach, gdzie odpowiedzialne są za napęd alternatora oraz pomp wspomagania układu kierowniczego, pomp płynu chłodniczego, czy spiżarki klimatyzacji. Wykorzystywane są w szerokim zakresie do napędu urządzeń i maszyn rolniczych. Oprócz tego stosowane są w układach napędowych i systemach transportowych w przemyśle ciężkim. Służą do napędu szlifierek, pras, wiertarek stołowych, obrabiarek do drewna, przenośników taśmowych oraz pomp, a także agregatów prądotwórczych w niewielkich elektrowniach wodnych.

Jak zbudowane są pasy klinowe i czym się charakteryzują?

Klasyczne pasy klinowe zbudowane są z trzech warstw wykonanych z odmiennych materiałów, najczęściej z gumy lub kauczuku, tkaniny gumopodobnej oraz ze wzmocnienia w postaci linki stalowej. Warstwy te połączone zostają zwulkanizowaną taśmą płócienną. Dzięki takiej konstrukcji pasy charakteryzują się dużą elastycznością i wytrzymałością. Odporne są na bardzo wysokie temperatury, działanie czynników atmosferycznych, pyłów i olejów, a także są trudnopalne.