Kotły na pellet to maszyny łatwe w eksploatacji i przyjazne środowisku. Jak to wygląda w praktyce? Warto poznać zalety tych nowoczesnych pieców.
Jak działa kocioł na pellet?
Kotły na pellet to maszyny wykorzystujące materiał pozostały po obróbce drewna. Obsługa takiego pieca nie nastręcza trudności. Do komory spalania wystarczy wsypać odpowiednią ilość opału, a następnie wybrać temperaturę spalania. Najnowocześniejsze modele nie wymagają nawet tego. Niektórzy producenci umożliwiają obsługę kotła przy pomocy aplikacji mobilnej.
Po wsypaniu pelletu i włączeniu pieca grzałka elektryczna doprowadza do zapłonu materiału drzewnego. Nowoczesne kotły wyposażone są również w wentylator. Dzięki niemu dym zostaje szybciej usunięty z komory spalania. Współczesne modele mają ponadto funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika i palnika.
Przy wyborze urządzenia trzeba zastanowić się, jakim rodzajem paliwa będzie opłacało się palić. Osoby, które liczą na wyższą kaloryczność materiału, mogą wybrać kotły na ekogroszek. Jest on jednak droższy od pelletu. Współczesna technologia nie wymaga na szczęście kompromisów. Dzięki temu można kupić sprzęt dostosowany do spalania więcej niż jednego typu opału.
Jakie są zalety kotłów na pellet?
Pellet pozwala zachować czystość. Jako materiał pochodzenia drzewnego nie brudzi on tak posadzki w miejscu przechowywania. Co więcej, mniej zanieczyszczeń pozostaje również w samym kotle. Ilość popiołu pozostającego po spalaniu pelletu jest wielokrotnie niższa niż podczas używania węgla. Dzięki temu piec można czyścić rzadziej.
Dla wielu osób liczy się dbałość o środowisko naturalne. Pellet, jako materiał biologicznego pochodzenia, nie wpływa negatywnie na przyrodę. Co więcej, drewniane trociny i wióry są w pełni biodegradowalne. Dlatego też pellet to odnawialne źródło energii. Do zalet tego rodzaju opału należy również wytwarzanie mniejszych ilości dwutlenku węgla, niż ma to miejsce w przypadku spalania węgla.
Leave a Reply