Asortyment płytek podłogowych potrafi przyprawić o ból głowy. Różnią się w zakresie wymiarów, wzornictwa, faktury czy gatunku, co dotyczy wyrobów z outletu. Niektóre z płytek nadają się jedynie do stosowania we wnętrzach, inne zaś odporne będą na działanie czynników atmosferycznych i z powodzeniem ozdobią taras. Niesłabnącą popularnością cieszą się kafelki imitujące drewno – jak wpływają na aranżację?
Drewno we wnętrzu
Drewno nadaje wnętrzu klasycznego, eleganckiego wyglądu. Dodatkowo daje wrażenie bliskości z naturą, tworząc przyjemną i bezpieczną przestrzeń. Bez wątpienia cechuje się ponadczasowością i odnajdzie się w różnych stylach, nie tylko wyjątkowo popularnym w ostatnich latach stylu skandynawskim.
Niejednolita tekstura powoduje, że elementy drewniane zapewniają niezwykły efekt wizualny, ale trzeba mieć też na uwadze, że wyroby z naturalnego surowca wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, by na długo zachować nieskazitelny wygląd. Drewno też kosztuje więcej. Alternatywą będą więc kafle podłogowe drewnopodobne. Naśladują wyglądem podłogę drewnianą, lecz są tańsze i łatwiej utrzymać je w czystości.
Specyfika płytek podłogowych imitujących drewno
Płytki podłogowe są bardziej odporne na obciążenia niż te przeznaczone do wykończenia ścian. Dodatkowo nie szkodzą im ani woda, ani zmiany temperatury, więc na ich powierzchni nie pojawią się wypukłości ani zniekształcenia. Dzięki wyjątkowym walorom użytkowym są często wybierane przez konsumentów.
A z czego wykonane są tanie płytki podłogowe przypominające drewno? Mogą być wykonane z gresu, do uzyskania którego używa się gliny i kilku innych komponentów albo z terakoty, czyli materiału z utwardzonej gliny. Z kolei do podłóg nie będą nadawać się kafelki z glazury – materiału stanowiącego połączenie gliny, talku i piasku. Glazura jest bowiem niewystarczająco odporna na uszkodzenia, natomiast gres ze względu na swoją wytrzymałość wynikającą z procesu wytwarzania i zastosowanych składników może zdobić nawet taras.
Leave a Reply