Spośród systemów przeciwpożarowych, których rodzajów na rynku jest całkiem sporo znajdziemy między innymi system gaszenia gazem. Jest on przeznaczony do danych pomieszczeń. Jak dokładnie on działa, gdzie się sprawdzi i jak znaleźć dobry system gaszenia gazem?

System gaszenia gazem – charakterystyka i budowa

Spośród wielu rodzajów systemów przeciwpożarowych gaszenie gazem inergen jest jednym z najbardziej skutecznych. Taki system wykorzystuje się w miejscach, w których niemożliwe jest użycie piany czy też wody bądź proszku gaśniczego. Mowa tu więc o pomieszczeniach w których są delikatne przedmioty. Dlatego systemy gaszenia gazem znajdują zastosowanie w serwerowniach, centrach przetwarzania danych, rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach, laboratoriach, szpitalach, czy też archiwach muzeach bądź galeriach.

Zabezpieczenia ppoż opierające się na gaszeniu gazem składają się z kilku części. Mowa przede wszystkim o układzie podawania. Ten jest najbardziej widoczny i składają się na niego wszelkie rury, złączki czy też dysze rozpylające gaz. Współpracują one wraz ze zbiornikiem nisko- lub wysokociśnieniowym, wszelkimi zaworami, elektronicznym sterowaniem, a także siecią czujników i innych elementów czy to kontrolujących działanie czy też konstrukcyjnych.

Jakie środki wykorzystuje się do gaszenia gazów?

Najbardziej efektywny środek gaśniczy przy pożarach jest środek FE-36 FM-200. Czas jego wyładowania to nieco więcej niż 10 sekund i nie wymaga on dodatkowego pomieszczenia na zbiorniki, a dodatkowo nadaje się do gaszenia pożarów z grup A, B oraz C. Grupy odpowiadają kolejno pożarom ciał stałych, cieczy łatwopalnych oraz gazów łatwopalnych. Oprócz tego używa się gazu Novec 1230. Jest on również dość skuteczny, lecz nie można go użyć w pożarach grupy C.

Oprócz tego znajdziemy na przykład inergen. Czas wyładowania to jednak co najmniej aż 60 sekund. Nadaje się on jednak do każdego pożaru w tym elektroniki. Minusem jest to, że gasi pożar wypierając tlen, a co za tym idzie tworząc zagrożenie dla osób w pomieszczeniu. Jeszcze groźniejszy jest dwutlenek węgla, który dodatkowo jest w stanie rozsadzić zbiornik, gdy ten będzie zbyt ciepły.