Gaszenie gazem – o czym mowa w praktyce?

system przeciwpozarowy

Spośród systemów przeciwpożarowych, których rodzajów na rynku jest całkiem sporo znajdziemy między innymi system gaszenia gazem. Jest on przeznaczony do danych pomieszczeń. Jak dokładnie on działa, gdzie się sprawdzi i jak znaleźć dobry system gaszenia gazem?

System gaszenia gazem – charakterystyka i budowa

Spośród wielu rodzajów systemów przeciwpożarowych gaszenie gazem inergen jest jednym z najbardziej skutecznych. Taki system wykorzystuje się w miejscach, w których niemożliwe jest użycie piany czy też wody bądź proszku gaśniczego. Mowa tu więc o pomieszczeniach w których są delikatne przedmioty. Dlatego systemy gaszenia gazem znajdują zastosowanie w serwerowniach, centrach przetwarzania danych, rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach, laboratoriach, szpitalach, czy też archiwach muzeach bądź galeriach.

Zabezpieczenia ppoż opierające się na gaszeniu gazem składają się z kilku części. Mowa przede wszystkim o układzie podawania. Ten jest najbardziej widoczny i składają się na niego wszelkie rury, złączki czy też dysze rozpylające gaz. Współpracują one wraz ze zbiornikiem nisko- lub wysokociśnieniowym, wszelkimi zaworami, elektronicznym sterowaniem, a także siecią czujników i innych elementów czy to kontrolujących działanie czy też konstrukcyjnych.

Jakie środki wykorzystuje się do gaszenia gazów?

Najbardziej efektywny środek gaśniczy przy pożarach jest środek FE-36 FM-200. Czas jego wyładowania to nieco więcej niż 10 sekund i nie wymaga on dodatkowego pomieszczenia na zbiorniki, a dodatkowo nadaje się do gaszenia pożarów z grup A, B oraz C. Grupy odpowiadają kolejno pożarom ciał stałych, cieczy łatwopalnych oraz gazów łatwopalnych. Oprócz tego używa się gazu Novec 1230. Jest on również dość skuteczny, lecz nie można go użyć w pożarach grupy C.

Oprócz tego znajdziemy na przykład inergen. Czas wyładowania to jednak co najmniej aż 60 sekund. Nadaje się on jednak do każdego pożaru w tym elektroniki. Minusem jest to, że gasi pożar wypierając tlen, a co za tym idzie tworząc zagrożenie dla osób w pomieszczeniu. Jeszcze groźniejszy jest dwutlenek węgla, który dodatkowo jest w stanie rozsadzić zbiornik, gdy ten będzie zbyt ciepły.