Najlepszy możliwym do zastosowania czynnik chłodzący to woda. Ma jednak pewną wadę, która całkowicie eliminuje ją z typowej eksploatacji w układach chłodzenia w motoryzacji. Wbrew pozorom nie jest to wcale przyczynianie się do korozji metali, tylko zamarzanie w temperaturach wynoszącej poniżej 0 stopni Celsjusza. Standardem jest dziś zatem stosowanie specjalnie przygotowanych płynów chłodniczych z glikolem etylenowym i propylenowym.

Glikol propylenowy w klimatyzacji

Motoryzacja z powodzeniem wykorzystuje glikol propylenowy do uzupełniania klimatyzacji. Dzięki nie toksycznemu działaniu oraz bardzo wysokiej odporności na zamarzanie, glikol etylenowy stanowi podstawę bezawaryjnej i bezpiecznej pracy. Co więcej odpowiednio uzupełniony chroni układ przed uszkodzeniem. 

Glikol propylenowy w chłodnicy

Innym zastosowaniem glikolu propylenowego w samochodach jest układ chłodniczy. Do jego uzupełnienia stosuje się jednak najczęściej mieszankę z glikolem propylenowym a nie czysty glikol. Zaletą takich produktów jest brak krystalizacji oraz szkodliwości. 

Pomimo swoich zalet, płyny z glikolem propylenowym posiadają pewną wadę jaką jest wyższa cena. Wynika to z zastosowania sporej ilości lepszej jakości dodatków w postaci substancji przeciwdziałających pojawianiu się rdzy czy też zapobiegających namnażaniu drobnoustrojów. Nie jest to wymagane przy stosowaniu glikolu etylenowego.

Zobacz także: https://www.artbor.pl/zastosowanie-glikolu-propylenowego/

Płyn Borygo jako alternatywa

Glikol etylenowy to kolejna substancja, która może poprawić działanie samochodu. Mało który z kierowców zdaje sobie spraw, że miał  już do czynienia z taką substancją w postaci płynu Borygo.

Produkt ten powstaje na bazie glikolu etylenowego oraz kilku dodatków o wysokiej czystości, takich jak:

  • organiczne inhibitory, 
  • stabilizatory,
  • przeciwutleniacze,
  • środki antypienne.

Tak niezwykle bogaty skład płynu Borygo niezwykle skutecznie chroni metale budujące układ chłodzenia przed korozją, natomiast elementom gumowym zapewnia znakomitą trwałość przez wiele lat. Można go mieszać z większością innych płynów do chłodnic z zawartością glikolu etylenowego.

Płyn Borygo ma szerokie zastosowanie. Jest przeznaczony do stosowania w silnikowych układach silników pojazdów osobowych, ciężarowych, dostawczych, a także w autobusach, w maszynach rolniczych i budowlanych, w sprzęcie wojskowym oraz w silnikach stacjonarnych wyposażonych, które został wyposażone w aluminiowe i mosiężne chłodnice lutowane. 

Płyn chłodniczy Borygo wyjątkowo skutecznie chroni silnik przed przegrzaniem w porze letniej oraz przed zamarzaniem zimą. Jego temperatura krystalizacji wynosi do – 35⁰C.