Jak zostać barberem ?

Zawód barbera przebojem wdarł się na rynek pracy w Polsce, wraz z rosnącą modą na starannie utrzymane i przystrzyżone brody. Jednak barber nie tylko musi mieć umiejętności w zakresie przycinania brody, ale też klasyczną wiedzę fryzjerską. Aby ją uzyskać niezbędny jest kurs barberingu (np. https://szkolabarberska.pl/dla-zielonych/)

Co musi wiedzieć barber?

Dzisiejsi fryzjerzy są ekspertami w swoim fachu, a obsługiwani przez nich klienci oczekują nie tylko znajomości podstawowych technik strzyżenia i modelowania, ale kompleksowej obsługi. Ich praca polega nie tylko na precyzyjnym strzyżeniu, ale także na wykonywaniu modelowania, odświeżania na twarzy, skórze głowy, brodzie i wąsach. Barberzy przycinają, modelują i zwężają włosy za pomocą nożyczek, maszynki do golenia, maszynki do strzyżenia i grzebieni. I co oczywiste zapewniają także pielęgnację zarostu, niestandardowe golenie i szereg usług pielęgnacyjnych, takich jak:

  • Stylizacja
  • Kolorowanie
  • Masaże skóry głowy, szyi i twarzy
  • Stosowanie toników do włosów
  • Nakładanie na skórę balsamów, proszków lub innych preparatów kosmetycznych
  • Farbowanie, rozjaśnianie lub prostowanie włosów
  • Przycinanie, dopasowywanie, mierzenie i formowanie nakryć głowy na peruki lub treski
  • Nakładanie balsamów i płynu po goleniu
  • Nakładanie gorących ręczników na twarz w celu otwarcia porów

Cechy odnoszących sukcesy barberów

Fryzjerzy muszą być dobrze wyposażeni nie tylko w umiejętności wykonywania pracy, ale także w określony zestaw cech. W szczególności fryzjerzy muszą posiadać wiedzę na temat zasad i procesów wymaganych do zapewnienia doskonałej obsługi klienta i usług osobistych. Dlatego fryzjerzy powinni być w stanie ocenić potrzeby swoich klientów. Muszą być w stanie spełnić standardy jakości usług i ocenić poziom zadowolenia swoich klientów.
Umiejętności aktywnego słuchania: fryzjerzy muszą być w stanie poświęcić całą uwagę swoim klientom, poświęcając czas na zrozumienie ich potrzeb oraz zadając pytania w razie potrzeby. Barberzy muszą być w stanie skutecznie komunikować się ze swoimi klientami i szybko ocenić stosowność podejmowanych działań. Przede wszystkim jednak muszą poznać podstawy teoretyczne i w praktyce nauczyć się sztuki fryzjerskiej.

Szkolenie barberskie

Samo szkolenie trwa 160 godzin. To 20 dni z rzędu przez 8 godzin dziennie. Osoby chcące zyskać certyfikat muszą przede wszystkim poznać podstawy barberingu i fryzjerstwa. Potem następuje praktyczna weryfikacja tego, co uczestnicy szkolenia dowiedzieli się na wykładach. Aby uzyskać pewność, że dana osoba jest gotowa do podjęcia pracy z klientami, uczestnik szkolenia, musi podjąć się strzeżenia i profilowania nawet czterdziestu fryzur. Bardzo ważna jest sama atmosfera podczas kursu. Tą zapewniają stosunkowo małe grupy, które nie powinny być liczniejsze niż siedem osób. To optymalna liczba uczestników, gdzie szkolenie może przebiegać w sposób niezakłócony, a prowadzący zajęcia ma pewność, że jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie uczestnika szkolenia i indywidualnie rozwiać jego wątpliwości. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy kursu z powodzeniem znajdą zatrudnienie w jednym z licznych salonów barberingu czy zakładzie fryzjerskim.

Szukasz odpowiedniego szkolenia barberskiego dla siebie? Odwiedź: https://szkolabarberska.pl/