Jakie dłuta najlepiej nadają się do betonu?

Czym skuwać beton

Dłuta to narzędzia przeznaczone do prac remontowych i wyburzeniowych oraz wykonywania bruzd i przebić w konstrukcjach betonowych. Powstają z solidnych materiałów, które umożliwiają długą i efektywną pracę przez wiele godzin oraz pozwalają na wydajne kruszenie obrabianych powierzchni. Dłuta mogą mieć zdolność samoostrzenia i wyprofilowane końcówki zapobiegające blokowaniu się w materiale. Ponadto mogą mieć różne kształty i rodzaje uchwytów.

Rodzaje uchwytów w dłutach

O tym, jak obszerną kategorią produktową są dłuta, świadczy asortyment sklepu online z wiertłami WERHE. Na początek warto rozróżnić dłuta ze względu na rodzaj uchwytu:

  • Dłuta z uchwytem SDS plus – dobrze sprawdzają się do kucia w cegle i betonie, współpracują z lekkimi młotami udarowymi poniżej 5 kg.
  • Dłuta z uchwytem SDS max – dostosowane do młotów udarowych o wadze od 5 do 12 kg. Oprócz betonu można nimi obrabiać także powierzchnie betonowe. Do młotów udarowych cięższych niż 12 kg służą dłuta z uchwytem sześciokątnym.

Zasadniczo uchwyty sześciokątne stosowane są już dość rzadko i najczęściej wykorzystuje się dłuta z uchwytami SDS plus i SDS max, które dzięki możliwości użycia w młotach udarowych znacząco przyspieszają prace i zapewniają optymalną wydajność podczas obróbki betonu. Dłuta SDS plus i max różnią się zakresem zastosowania – do przebijania większych warstw materiałów warto wybrać dłuto do betonu SDS max, dostosowane do użytku w ciężkich sprzętach.

Kształt dłuta do betonu

Kształt dłuta przekłada się na funkcjonalność i zakres zastosowania dłuta. Do wyboru są:

  • Dłuta płaskie – najbardziej uniwersalne dłuto, nazywane także dłutem szerokim;
  • Dłuto szpicak – często określany mianem przebijaka;
  • Dłuto groszkownik – służy do groszkowania, czyli wykonywania dekoracyjnych wzorów.

Najczęściej do prac w betonie wybierane są dłuta płaskie, które zapewniają wysoką prędkość pracy i dużą moc kruszenia. Dłuta płaskie mogą mieć dodatkowo drążoną końcówkę, która idealnie sprawdzi się przy wykuwaniu kanałów oraz zakończenie dwuskrzydełkowe pozwalające na regulacje głębokości bruzdy. Do usuwania pozostałości betonu i skuwania tynków idealnie sprawdzi się dłuto łopatkowe wyposażone w szeroką i płaską końcówkę. Oprócz tego dostępne są dłuta przeznaczone do skuwania płytek, fug i tynków oraz dłuta zębate do prac w miękkich materiałach.