Jazda na longboardzie lub deskorolce – jak zacząć?

jazda na desce

Deskorolki i longboardy to popularne środki transportu, a także świetne narzędzie do wykonywania imponujących tricków. Codziennie widujemy na mieście ludzi wyposażonych w longboard lub ćwiczących sztuczki deskorolkowe. Czym jest longboard, jak rozpocząć przygodę z tym sportem, jaki sprzęt wybrać na początek i z jakich desek korzystają profesjonaliści? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego wpisu.

Czym w ogóle są longboardy i deskorolki?

O ile z pojęciem deskorolki raczej każdy z nas jest lepiej lub gorzej zapoznany, o tyle osoby, które dotychczas kompletnie nie były zainteresowane tematem, mogą łatwo pomylić longboard z innymi podobnymi do niego deskami. Zacznijmy jednak od pojęcia deskorolki – to specjalna deska z 7-warstwowego drewna wyposażona w 4 kółka. Służy do jazdy rekreacyjnej lub wykonywania ewolucji (tricków). Sam longboard zaś jest zmodyfikowaną deskorolką o dłuższym blacie, który może nieco przypominać deskę surfingową lub skateboard. Tego typu deska jest maksymalnie zwężona przy kółkach. Longboard jest zwykle używany do jazdy po mieście lub poruszania się po wzniesieniach. To bardzo bezpieczna deska, na której zdecydowanie łatwiej jest utrzymać równowagę. Nadaje się również do nawet najbardziej skomplikowanych ewolucji, co czyni ją tak naprawdę bardzo wszechstronnym narzędziem. Na deskach można jeździć rekreacyjnie, korzystać z nich jako środka transportu w mieście lub ćwiczyć profesjonalne ewolucje – wszystko tak naprawdę zależy od naszych chęci. Nauka tricków i ewolucji będzie najwygodniejsza w specjalnych skateparkach wyposażonych w rampy, jednak równie dobrze możemy skorzystać z równego asfaltu. Chodniki mogą być niewygodne ze względu na przerwy między płytami. Im bardziej zaawansowani jesteśmy, tym mniejsze znaczenie będzie miała równość podłoża – po dłuższym czasie treningów będziemy w stanie sobie poradzić nawet na kamienistej drodze i naprawdę dużych wzniesieniach.

Jaki sprzęt jest niezbędny do jazdy?

Oczywiście niezbędna nam będzie deskorolka lub longboard. Istnieje wiele różnych rodzajów desek. Jedne są polecane początkującym, inne służą do jazdy po mieście, a jeszcze inne są polecane profesjonalistom ćwiczącym skomplikowane ewolucje. Jeśli jesteśmy osobą początkującą (lub wykonujemy bardzo zaawansowane i niebezpieczne tricki), warto zaopatrzyć się również w kask i ochraniacze. Bez nich możemy szybko nabawić się nieprzyjemnej kontuzji, która na dobre odstraszy nas od tego sportu. Jako że ten tekst kierujemy do początkujących, to o deskach dla nich będziemy rozmawiać. Osobom zaczynającym przygodę z jazdą na longboardzie często jest polecana deska typu Pintail, która zapewnia wysoką stabilność. Do jazdy po mieście najlepiej sprawdzi się longboard z miękkimi kółkami. Jeśli chodzi o deskorolkę, najlepiej kupić ją skateshopie lub innym sklepie sportowym, by uniknąć zakupu kiepsko wykonanej deski. Dobrze wykonana deskorolka zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również większą trwałość, dzięki czemu nie będziemy musieli kupować nowej deski na każdy sezon.

Dopiero zaczynam – jak się do tego zabrać?

Jeśli masz już sprzęt, czas zacząć naukę jazdy. Przede wszystkim nie zniechęcaj się – na początku deska może wydawać Ci się niestabilna i niewygodna. Wszystko jest kwestią wprawy. Koniecznie zadbaj o odpowiednią postawę: przednią nogę ustaw dokładnie na tracku (metalowej osi) lub przed nim, najlepiej ukosem do kierunku jazdy, zaś tylną nogę postaw na ziemi. Sam zdecyduj, którą nogę chcesz postawić z przodu. Najlepiej będzie, jak popróbujesz i sprawdzisz, które ustawienie lepiej się sprawdza w Twoim przypadku. Dobrym ćwiczeniem jest stanięcie na przedniej nodze bez podpierania się tylną. W ten sposób sprawdzisz, czy twoja pozycja jest stabilna. Dalej musisz już tylko odepchnąć się tylną nogą od ziemi – zacząłeś właśnie jazdę. Wchodząc w zakręty, staraj się lekko uginać kolana, a wychodząc z zakrętu prostować je. Jeśli chodzi o hamowanie, najlepszym sposobem jest wykorzystanie tylnej nogi – po prostu szuraj nią o ziemię. W ten sposób stopniowo zmniejszysz prędkość.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści i osoby średniozaawansowane?

Prędkości osiągane przez profesjonalistów są naturalnie zdecydowanie większe niż u początkujących, a tricki są bardziej skomplikowane. Z tego względu profesjonaliści korzystają z innego sprzętu, który pozwoli im na łatwiejsze pokonywanie oporu powietrza i operowanie deską. Przykładowo, deska typu Tail pozwala oprzeć ją w pozycji pionowej, dzięki czemu świetnie nadaje się do skomplikowanych ewolucji. Do jazdy wyczynowej nadaje się też longboard typu Rocer. Ma wklęsły blat, przez co nieco przypomina kołyskę. Świetnie nadaje się również do jazdy po stromym i trudnym terenie. Osoby średniozaawansowane mogą zainteresować się dancingiem – techniką jazdy, która polega na zmienianiu układu stóp podczas jazdy wraz z wykonywaniem obrotów i zmian pozycji, co przypomina taniec. Do dancingu dobrze sprawdzi się np. LONGBOARD DANCE 500 TOTEM MAT, który został stworzony właśnie z myślą o tego typu jeździe. To deska o dość nietypowym kształcie, zwężana zarówno z tyłu, jak i z przodu. Zobacz przykładowe deskorolki i longboardy i wybierz odpowiedni model dla siebie, niezależnie od poziomu twoich umiejętności. Z dobrze dobraną deską szybciej rozwiniesz swoje umiejętności i wskoczysz na wyższy poziom jazdy.

Gotowi, do jazdy, start!

Zostałeś wyposażony w garść podstawowych informacji o jeździe na deskorolkach i longboardach. Teraz pozostało Ci tylko kupić wymarzoną deskę i zabrać się do treningu. Nie zawsze będzie łatwo i nie wszystko uda się od razu, jednak nie przejmuj się – każdy kiedyś zaczynał, nawet jeśli teraz zdaje się nie pamiętać trudnych początków. Przede wszystkim staraj się dobrze bawić. Jazda na desce ma być przyjemnością, a nie morderczym treningiem, po którym znienawidzisz ten środek transportu. Także baw się, ucz się i nie poddawaj się mimo porażek. Powodzenia!