Mycie instalacji fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

Aby instalacja fotowoltaiczna była w pełni skuteczna musi być ona regularnie czyszczona. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą spowodować obniżenie skuteczności jej działania aż o 20%. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem samodzielnego mycia paneli? Czego należy się wystrzegać? Podpowiadamy.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – co należy wiedzieć?

Mycie instalacji fotowoltaicznych można przeprowadzić samemu lub korzystając z usług profesjonalnej firmy. Wielu właścicieli paneli decyduje się jednak na samodzielne czyszczenie. W jaki sposób to zrobić? Ze względu na swoją delikatną strukturę paneli nie należy myć za pomocą detergentów. W większości przypadków wystarczy woda destylowana, a w przypadku trudniejszych zabrudzeń warto użyć mieszanki płynu do szyb i octu winnego.

Mycie paneli solarnych nie powinno odbywać się przy użyciu szorstkich materiałów, gdyż mogą one je porysować. Najlepiej w tym zadaniu sprawdzi się miękka gąbka lub miękka szczotka (jeżeli należy zmieść kurz). Warto wiedzieć, że do czyszczenia paneli słonecznych nie wolno używać myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem może łatwo uszkodzić delikatne panele. Nie należy także używać do tego zwykłej wody z kranu.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Według zaleceń ekspertów instalacja powinna być czyszczona co najmniej dwa razy do roku. Najlepszym na to czasem jest wczesna wiosna oraz późna jesień. W pierwszym przypadku należy przygotować panele do słonecznego lata pozbywając się zimowych zanieczyszczeń. Późną jesienią, gdy z drzew opadną już liście należy usunąć je z paneli.

Należy zdawać sobie sprawę, że panele powinny być oczyszczane również w zimę. Zalegający na nich śnieg może uniemożliwia operowanie promieni słonecznych. Należy robić to za pomocą miękkiej szczotki, która nie uszkodzi delikatnej struktury paneli. Trzeba jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się myć instalacji w zimę. Jedyne co należy zrobić to oczyścić ją ze śniegu.