Znaleźć oprogramowanie serwerowe to nie sztuka. Asortyment kategorii, gdzie znajdują się licencje Windows Server jest bardzo obszerny. Tylko czy wybrany produkt spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania? Sprawdźmy zatem, co oferują poszczególne wydania oprogramowania firmy Microsoft. Oto szybki przegląd systemów serwerowych.
Dobrze zaprojektowana klasyka, czyli Windows Server 2008 R2
Po wydaniu Windows Server 2008 wydawało się, że następna wersja otrzyma nazwę z datą odwołującą się do roku premiery nowego produktu. Microsoft zdecydował się jednak po prostu zaktualizować bieżącą odsłonę. Tak powstał Windows Server 2008 R2. Dostępny jest w dwóch odmianach: Standard i Enterprise. Bazą obu systemów serwerowych jest nieco zapomniany już Windows 7.
Oprogramowanie Windows Server 2008 R2 Standard jest w stanie obsłużyć 256 procesorów logicznych. Zostało wyposażone w narzędzie do zarządzania użytkownikami i zasobami, nowoczesny interpreter poleceń oraz program do szyfrowania danych. Warto wspomnieć też o dodatkowych funkcjach ułatwiających świadczenie zoptymalizowanych usług terminalowych.
Nieco inną charakterystykę ma Windows Server 2008 R2 Enterprise, który został stworzony do obsługi środowisk wizualizacyjnych i serwerów w przedsiębiorstwach. Edycja systemu posiada takie udogodnienia jak narzędzie do administrowania i zarządzania zasobami Active Directory, Internet Information Services 7.0 do tworzenia statycznych i dynamicznych stron WWW oraz funkcję BitLocker do szyfrowania danych.
Nowsze edycje oprogramowania Windows Server
Wersja Windows Server 2008 R2 wciąż potrafi spełniać oczekiwania użytkowników potrzebujących solidnego i wydajnego systemu serwerowego. Warto jednak zainteresować się następcami tego oprogramowania. Godnym polecenia produktem jest z pewnością Windows Server 2012. W tym przypadku ponownie mamy do czynienia z dwoma wersjami jednego systemu: edycjami Standard i Essentials.
Oprogramowanie serwerowe Windows Server 2012 Standard posiada nowy, zoptymalizowany dla obsługi ekranów dotykowych interfejs użytkownika. Ogromną zmianą jest ponadto wdrożenie całkowicie odmienionego menedżera zadań. Twórcy Windows Server 2012 Standard zainstalowali spełniającą nowoczesne standardy wersję PowerShell 3.0. — narzędzia do zarządzania ustawieniami systemowymi.
Kto jest zainteresowany zakupem skondensowanej wersji oprogramowania, ten powinien pomyśleć o wyborze licencji Windows Server 2012 Essentials. Jest przeznaczona dla małych przedsiębiorstw, szukających prostych i skutecznych rozwiązań. A jaka jest cena Windows Server? Atrakcyjną ofertę posiada np. sklep internetowy Soft360.pl. Koszt zakupu przedstawionych wersji oprogramowania mieści się w przedziale od 899 zł (Windows Server 2012 Essentials) do 6499 zł (Windows Server 2008 R2 Enterprise).
Leave a Reply