Klujniki to podstawowe wyposażenie wielu hodowli. Są one niezbędnym elementem usprawniającym funkcjonowanie i zwiększającym wydajność ferm. W jakich konkretnie miejscach sprawdzą się klujniki? Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje oraz zastosowanie poszczególnych z nich. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Zastosowanie klujników
Klujniki służą do przechowywania jaj po okresie inkubacji. To właśnie w tym miejscu pisklęta powoli zaczynają wydostawać się z wnętrza jajka. Specjalistyczne klujniki zapewniają pisklakom jak najlepsze warunki do przyjścia na świat poprzez dostosowanie odpowiedniej temperatury, wilgoci powietrza oraz wentylacji.
Klujniki bez problemu sprawdzą się zarówno w mniejszych hodowlach domowych, jak i profesjonalnych fermach. W zależności od potrzeb danej osoby można zdecydować się na modele o pojemności od 30 do nawet 700 jaj.
Zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem klujników jest wylęg jaj kurzych. Jednak bez problemu poradzą sobie one również w przypadku chowu:
- kaczek,
- indyków,
- przepiórek,
- bażantów,
- kuropatw,
- gęsi,
- pawi.
Pamiętaj jednak, że każdy z wyżej wymienionych gatunków wymaga dostosowania otoczenia do konkretnych potrzeb. Wymagania dotyczące wilgoci czy temperatury powietrza mogą się od siebie różnić. Dlatego przed wsadzeniem jaj do klujnika upewnij się, czy aby na pewno jest on odpowiednio ustawiony.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klujnika?
Zakup klujnika w większości przypadków okazuje się naprawdę opłacalną inwestycją. W ten sposób jesteś w stanie skutecznie zwiększyć wydajność swojej hodowli. Pamiętaj jednak, żeby dostosować parametry klujnika do swoich potrzeb. Szeroki asortyment klujników oraz inkubatorów oferuje firma Bio Eggs z Krakowa, czyli dystrybutor wyposażenia do hodowli piskląt z dużym doświadczeniem.
Kluczowym aspektem podczas wyboru klujnika jest dobranie jego optymalnej pojemności. Pamiętaj, aby uwzględnić nie tylko swoje aktualne potrzeby, ale również ewentualne rozszerzenie hodowli w przyszłości.
Klujniki powinny mieć również odpowiednie certyfikaty. Dokumenty takie potwierdzają, że klujniki będą w pełni bezpieczne dla pisklaków oraz niezawodne w działaniu. Daje to gwarancję, że kupujesz wysokiej jakości produkt, który posłuży Ci przez wiele lat.
Coraz więcej osób podczas wyposażania hodowli zwraca uwagę na energooszczędność. Modele klujników z niskim zużyciem energii będą nie tylko lepsze dla środowiska, ale przy okazji pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Leave a Reply