Z czego składa się klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa to jeden z bardziej użytecznych układów dla wszystkich pasażerów auta. Przyjemne chłodzenie zapewnia wysoki komfort nawet w upalne dni i pozwala pokonywać setki kilometrów bez dłuższych postojów. Do niedawna dodatkowe wyposażenie, obecnie pewnego rodzaju standard w nowych modelach samochodów. Czym jednak tak naprawdę jest i jak zbudowana jest klimatyzacja samochodowa?

Czynnik chłodniczy w auto klimatyzacji

Zadaniem układu klimatyzacji samochodowej jest schłodzenie powietrza wewnątrz kabiny auta. O ile za końcowy efekt odpowiada wiele elementów klimatyzacji, o tyle efekt osiągany jest dzięki wymianie ciepła. Specjalne chłodziwo zwane czynnikiem chłodniczym krąży po układzie zamkniętym auto kilimy w różnych stanach skupienia. Przechodzenie z jednego stanu w drugi spowodowane jest zmianom ciśnienia czynnika, a te natomiast sprawiają, że ogrzewa się lub ochładza.

Budowa klimatyzacji samochodowej krok po kroku

Aby lepiej zrozumieć działanie poszczególnych elementów klimatyzacji samochodowej warto prześledzić jej schemat działania.

Czynnik chłodniczy znajduje się w układzie zamkniętym. Początkowo, w postaci ciekłej, zostaje zassany  przez kompresor zwany sprężarką klimatyzacji. Jest to pompa ssąco tłocząca, odpowiedzialna ze sprężenie chłodziwa do postaci gazowej. Sprężenie czynnika chłodniczego podwyższa znacznie jego temperaturę oraz ciśnienie.

Już w postaci gazowej substancja chłodząca trafia do skraplacza. Ten element systemu auto klimy przyjmuje ciepło sprężonego gazu oddając je na zewnętrza przez co skrapla chłodziwo do postaci płynu. Czynnik chłodzących nadal o podwyższonej temperaturze i ciśnieniu trafia do osuszacza klimatyzacji, który wyciąga z niego pozostałą wilgoć i oczyszcza go z zanieczyszczeń.

Następnie chłodziwo trafia do zaworu rozprężnego, który ja sama nazwa wskazuje , rozpręża substancję, a tym samym zmniejsza jej temperaturę zamienia w mieszaninę cieczy  gazu.

W takiej postaci czynnik chłodniczy trafia do parownika, który odparowuje płyn i pozostawia jedynie postać gazową chłodziwa. To właśnie w parowniku następuje ostatni etap schładzania powietrza. Zimny czynnik w postaci gazowej oddaje temperaturę otoczeniu, a dzięki dmuchawie i systemowi kanalików mroźne powietrze trafia do kabiny samochodu. Następnie kompresor zasysa czynnik i cykl się powtarza.


Proserwis –  Klimatyzacja samochodowa Poznań  – to miejsce gdzie znajdą Państwo profesjonalną obsługę oraz najlepszy sprzęt przeznaczony do serwisowania układów klimatyzacji zarówno do aut nowych jak i starszych modeli. Zapraszam do Puszczykowa koło Poznania!