Basen stelażowy na nierówny teren — o czym powinniśmy pamiętać przed zakupem?

basen stelazowy

Latem każdy z nas poszukuje okazji do schłodzenia się po ciężkim dniu. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest ogrodowy basen, z którego chętnie skorzystają wszyscy domownicy. Najmocniejszą konstrukcją odznaczają się tzw. baseny stelażowe, które jednocześnie oferują największe rozmiary pośród dmuchanych bądź rozporowych odpowiedników. Dowiedz się jak wyrównać i przygotować teren przed zakupem tego szczególnego zbiornika!

Dobranie odpowiedniego miejsca

Decyzja o zakupie basenu stelażowego całorocznego powinna być przede wszystkim poprzedzona gruntowną analizą, szczególnie pod względem jego odpowiedniego umiejscowienia na przydomowej działce. Fundamentalną zasadą jest szukanie okolic nasłonecznionych, co niesie ze sobą szereg korzyści:

  • szybsze nagrzewanie wody,
  • możliwość jednoczesnego opalania.

Szukając miejsca dla basenu ogrodowego ze stelażem, warto również unikać drzew bądź krzewów, co pozwoli na dłuższe utrzymanie wody w nienagannym stanie. Kierując się tymi wskazówkami, wakacyjne kąpiele będą niezastąpionym relaksem po pracy bądź w trakcie urlopu. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na basen rozporowy, czy stelażowy, należy stronić od podłoża skalistego, gliniastego bądź piaszczystego, niezapewniającego pożądanej stabilności.

Zanim jednak wybierzemy miejsce na basen, warto przeczytać ten tekst w swidnik.pl o tym, jak wybrać basen stelażowy.

Proces wyrównania terenu

Jeżeli chodzi o basen stelażowy, nierówny teren działki to spore utrudnienie. Zbiornik wodny umiejscowiony w takim miejscu będzie ulegał stopniowemu uszkodzeniu poprzez wyginanie się konstrukcji pod wpływem źle wyważonego ciężaru.

Pierwszym krokiem w procesie wyrównania terenu jest jego skrupulatne zmierzenie wraz z pozbyciem się wszelkich kamieni, patyków bądź innych ostrych przedmiotów z gruntu. Ziemię przygotowaną pod basen należy przekopać, co pomoże w jej późniejszym wyrównaniu. Warto również wyznaczyć środkowy punkt całej konstrukcji, a także miejsca przyszłych nóg stelaża.

Niezastąpionymi akcesoriami są cienkie żyłki rozciągnięte po przeciwległych stronach wydzielonego terenu, które znacznie ułatwiają ocenę poziomu ziemi. Warto również wyposażyć się w poziomicę z libellami rurkowymi, wyznaczającą poziomość w budownictwie.

Elementem kluczowym jest ubicie gruntu, w którym posłużyć się możemy zarówno walcem jak i profesjonalną ubijarką. Pytaniem pojawiającym się szczególnie często jest to, co dać pod basen. W przypadku podłoża gliniastego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie geowłókniny budowlanej, stanowiącą warstwę stabilizującą całą konstrukcję.

Pod nogi stelażu należy również rozłożyć płyty betonowe, kontrolując jednocześnie poziom wyrównania podłoża przy użyciu rozłożonych linek oraz poziomicy. Po całym procesie wyrównywania nadszedł czas na matę basenową oraz puzzle piankowe, skutecznie zabezpieczające przed zapadnięciem terenu.

Basen stelażowy na nierównym terenie, postawiony zgodnie z powyższymi zaleceniami to gwarancja stabilnej konstrukcji, która na długie lata pozwoli cieszyć się kąpielą i zażywać relaksu w upalne dni!