Czy warto wybrać się z dziećmi na Mazury zimą?

mazury zima

Mazury to jeden z najchętniej wybieranych przez turystów z Polski kierunków wakacyjnych. Mimo że najwięcej turystów możemy tu spotkać w lipcu i sierpniu, to jednak sporo osób podróżuje do tego regionu również zimą. Wybierając się tutaj na przykład ze swoim dzieckiem na ferie, Mazury mogą być świetną alternatywą dla zatłoczonych w tym okresie kurortów górskich, a wbrew pozorom, znajdziemy tu wiele atrakcji, które nie pozwolą nam ani naszym dzieciom się tutaj nudzić. Czy warto wybrać się z dziećmi na Mazury zimą? Podpowiadamy.

Jakie atrakcje funkcjonują zimą na Mazurach?

Chcąc spędzić ze swoimi dziećmi ferie na Mazurach, warto najpierw znaleźć dogodne miejsce noclegowe, aby mieć pewność, że będzie ono oferowało odpowiednie warunki podczas takiego pobytu. Warto więc jak najwcześniej zarezerwować pokoje w miejscu takim jak na przykład hotele Zegrze, aby móc zacząć planować to, czym będziemy zajmować się podczas zimowego wyjazdu. Wśród atrakcji, jakie oferują nam Mazury zimą, wymienia się zwiedzanie, trasy biegowe, a także stoki narciarskie. Wbrew pozorom, na Mazurach można znaleźć kilka regularnie odnawialnych i zadbanych stoków, które niczym nie odbiegają od tych zlokalizowanych w górskich miejscowościach na południu Polski. Dlatego również miłośnicy zimowego szaleństwa, którzy nie lubią tłumów, znajdą na Mazurach interesujące ich rozrywki.

Stoki narciarskie na Mazurach

Ze względu na to, że obecnie popularność sportów zimowych takich jak jazda na nartach czy desce snowboardowej w Polsce jest coraz większa, powstaje wiele nowych stoków, lecz podczas ferii są one często mocno oblegane, w związku z czym wyjeżdżając na południe Polski, musimy liczyć się z koniecznością przebywania w dużych skupiskach ludzi i często oczekiwania przez długi czas na wyciąg i możliwość zjazdu. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na to, by spędzić swoje ferie zimowe na Mazurach, gdzie również znajdziemy kilka stoków narciarskich. Największą stacją w północnej Polsce jest Kurza Góra oferująca blisko 2500 m tras zjazdowych. Znajdziemy tutaj też zimowy park rozrywki dla dzieci, lodowisko czy szkółkę narciarską. Wśród pozostałych stoków w tym regionie można wymienić też Piękną Górę w Gołdapi, Karatasiówkę w Rusi czy Górę Czterech Wiatrów w Mrągowie. To jednak nie wszystkie stoki, jakie znajdziemy na Mazurach. Wyciąg narciarski dostępny jest też w Lubstynku koło Lubawy.

Co można robić zimą na Mazurach z dziećmi?

Nie każdy musi być miłośnikiem białego szaleństwa, dlatego choć na Mazurach mamy możliwość jazdy na nartach czy desce snowboardowej, a także korzystania z lodowisk czy biegania na nartach, to zimą warto przyjechać w te okolice również po to, aby móc pospacerować i pozwiedzać. Polski biegun zimna oferuje wiele dobrze zachowanych zabytków takich jak na przykład Skansen w Olsztynku, Zamek w Nidzicy, Bazylika w Świętej Lipce czy Piramida w Rapie. Znajdują się tutaj również liczne muzea i inne atrakcje. Z pewnością warto zobaczyć tu na przykład interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.