Dobry krem na trądzik — czyli jaki?

pielegnacja twarzy

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Z jednej strony należy pamiętać o jej dogłębnym oczyszczaniu, aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian. Z drugiej niezwykle ważne jest używanie dobrego kremu na trądzik, który przyśpieszy regenerację naskórka i zapobiegnie nawrotom tego problemu. Jak wybrać dobry kosmetyk? Podpowiadamy.

Jakie działanie powinien mieć krem na trądzik?

Ze względu na to, że trądzik zazwyczaj związany jest z nadmierną produkcją sebum i rogowaceniem naskórka, taki krem powinien hamować pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo jego zadaniem jest rozpuszczanie martwego naskórka i regulowanie jego rogowacenia, musi więc działać keratolitycznie.

Dobry krem na trądzik powinien również nawilżać skórę, aby nie doszło do jej przesuszenia, które zwiększy produkcję sebum. Musi zmniejszać stany zapalne i redukować zaczerwienienie, a także wspomagać gojenie naskórka. Dobrze jeżeli dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

Jakie składniki powinien zawierać krem na trądzik?

Kosmetyk taki powinien zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ograniczającym wydzielanie sebum. Musi działać również na zaskórniki zamknięte, które często występują w przebiegu trądziku. Wśród najczęściej stosowanych substancji wymienia się kwas salicylowy, który zmniejsza wielkość porów, wygładza naskórek i działa przeciwzapalnie.

Z kolei kwas azelainowy zmniejsza łojotok, rozjaśnia blizny i przebarwienia, a także działa przeciwbakteryjnie wobec Propionbacterium acnes. Cynk ma działanie wysuszające, dlatego stosowany jest w takich kosmetykach w niewielkich stężeniach. Dobry krem na trądzik może zawierać również siarkę, rezorcynę, retinol, pantenol, ceramidy, wodę termalną oraz kwas hialuronowy i inne substancje nawilżające.

Krem na trądzik a kuracja u dermatologa

Często nawet najlepszy krem na trądzik nie zastąpi kuracji u dermatologa. Dlatego jeżeli mimo stosowania dobrych kosmetyków stan naszej skóry nie ulega poprawie, wówczas warto udać się do lekarza. Osoba taka ustali terapię wykorzystującą leki miejscowe lub doustne antybiotyki. Wówczas krem na trądzik będzie jedynie uzupełnieniem kuracji zaleconej przez lekarza.