Ekspertyza dendrologiczna – jakie działania obejmuje?

ekspertyza dendrologiczna

Ekspertyza dendrologiczna przeprowadzana jest przez wyspecjalizowanego eksperta, który zajmuje się oceną kondycji danego drzewa. Na podstawie wykonanej analizy wydaje szczegółowy raport, w którym znajdują się parametry i inne informacje na temat rośliny, a także konkretne zalecenia pielęgnacyjne oraz zabezpieczające jej stan. Jakie działania są wykonywane w tym zakresie? Wyjaśniamy.

Jakie działania obejmuje ekspertyza dendrologiczna?

Ekspertyza dendrologiczna w Gdyni obejmuje szereg działań mających na celu kompleksową analizę stanu zdrowia danego drzewa. Może być ona wykonana tylko i wyłącznie przez wyspecjalizowanego eksperta, na przykład rzeczoznawcę posiadającego wiedzę z zakresu ochrony środowiska, w tym biologii oraz leśnictwa.

Specjalista dokonuje oceny wizualnej stanu drzewa oraz korzysta z prostych przyrządów, które umożliwiają mu oszacowanie konkretnych parametrów rośliny, takich jak na przykład jej wysokość i rozmiar pnia. W trakcie pracy używa także wyspecjalizowanych urządzeń, które pozwalają bezinwazyjnie przeanalizować strukturę drewna. Do tego celu wykorzystuje między innymi tomograf soniczny.

Ostatnim etapem ekspertyzy jest wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz przygotowanie szczegółowego raportu. Zawiera on nie tylko poszczególne parametry drzewa, ale również istotne zalecenia. Zazwyczaj dotyczą one wykonania konkretnych działań pielęgnacyjnych. Ekspertyzę dendrologiczną bardzo często przeprowadza się w ramach kilku usług, na przykład specjaliści tworzą raporty ekologiczne BREEAM, które pozwalają zwiększyć wycenę nieruchomości ze względu na bardzo cenny drzewostan.

Kiedy konieczna jest ekspertyza dendrologiczna?

Wykonanie ekspertyzy dendrologicznej zleca się najczęściej w przypadku bardzo cennych gatunków drzew, które rosną na terenach publicznych i mogą grozić zawaleniem ze względu na ich stan. Niekiedy stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla osób oraz mienia. Raport dendrologiczny będzie w takim przypadku uzasadniał celowość dokonania ich wycięcia.