Co to jest doming?

naklejki zywicze

Doming to naklejka żywiczna, która wykorzystywana jest do znakowania gadżetów reklamowych. Kolorowy wydruk cyfrowy powlekany jest warstwa żywicy poliuretanowej, co pozwala uzyskać efekt niemal trójwymiarowego obrazu. Tak zabezpieczona grafika jest niezwykle wytrzymała i na długo zachowuje pierwotną barwę. Żywica poliuretanowa cechuje się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, a więc nie żółknie, a obraz nie blaknie.

Na czym polega technika domingu?

Doming to pojęcie określające technikę uszlachetniania druku płaskiego poprzez nałożenie warstwy przeźroczystej żywicy. Słowo doming pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „tworzenie kopuły”. W procesie wykorzystuje się upłynnioną żywicę poliuretanową, którą nakłada się na przygotowany wcześniej wydruk na folii samoprzylepnej. Żywica tworzy warstwę o grubości około 2 mm, przypominającą nieco kształt kopuły – ma zaokrąglone rogi i półokrągłą formę.

Zalety domingu

Doming to technika, która gwarantuje jakość i trwałość znakowania. Specjalistą w dziedzinie produkcji gadżetów firmowych jest Agencja Reklamowa Studio Siedem z Krakowa, która metodę domingu stosuje na przykład do znakowania breloków, magnesów czy też otwieraczy do butelek. Mówiąc o zaletach domingu, warto wspomnieć o trwałości nadruku, który pod warstwą kopuły z żywicy zachowuje głębię kolorów pomimo upływu czasu. Żywica nie żółknie pod wpływem promieniowania UV, a kolory pod powłoką stają się żywsze. Jest to stosunkowo tania metoda znakowania.

Zastosowanie domingu

Techniką domingu wytwarza się unikatowe materiały promocyjne. Elegancki połysk i efekt 3D to najważniejsze cechy gadżetów firmowych wykończonych domigiem. W ten sposób mogą być znakowane różne przedmioty, także takie, które eksponowane są na działanie warunków atmosferycznych. W branży marketingowej metodą domingu znakuje się najczyściej:

  • Breloki
  • Otwieracze
  • Magnesy
  • Trójwymiarowe nalepki
  • Plakietki

Są to zwykle drobne akcesoria reklamowe, które można wręczać klientom lub kontrahentom i wykorzystywać w trakcie różnych kampanii marketingowych. Trójwymiarowe naklejki na folii samoprzylepnej powstają w różnych kształtach i kolorach w palecie CMYK, która stanowi podstawę druku cyfrowego. Folię przycina się ploterem tnącym. W ten sposób wytwarza się także wypukłe napisy na sprzęt elektroniczny i urządzenia codziennego użytku, a także oznaczenia na meblach. Jest to niezwykle wszechstronna technika, która sprawdza się wielu różnych dziedzinach oraz tani i skuteczny sposób na promocję firmy.