Fakty i mity na temat ogrzewania pelletem

ogrzewanie pelletem

W związku z tym, że ogrzewanie domów pelletem drzewnym to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, powstało w tej sprawie wiele mitów. Jednak nie brak też głosów i stwierdzeń, które można uznać za pewnik. To połączenie, które sprawia, że bardzo ciężko odnaleźć się w gąszczu dostępnych informacji. Przeczytaj i przekonaj się, co jest prawdą na temat tego źródła ciepła, a jakie opowieści nie zasługują na to miano i nie należy brać ich pod uwagę.

Ogrzewanie pelletem drzewnym – najważniejsze fakty

Faktem numer jeden jest twierdzenie, że pellet to wysokokaloryczne paliwo opałowe. Zakres kaloryczności mieści się między 16-20 Mj/kg, co przekłada się na efektywność nagrzewania, a jednocześnie nie generuje dużych ilości popiołu.

Kolejnym faktem jest informacja, że granulat drzewny to oszczędny produkt do ogrzewania. To za sprawą niewielkiej ilości potrzebnego środka oraz konstrukcji kotłów przeznaczonych do tego paliwa, ponieważ umożliwiają one skuteczne, a jednocześnie ekonomiczne ocieplanie.

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo i nadaje się do wykorzystania po spaleniu, to fakt numer trzy. To całkowita prawda, gdyż produkt ten powstaje z odpadu drzewnego i występuje w postaci granulatu z trocin, a po wypaleniu może być z powodzeniem stosowany jako nawóz do ogródka.

Najczęściej powielane mity na temat ogrzewania pelletem drzewnym

Najpopularniejszy mit dotyczy ceny samego pelletu oraz kosztów jego spalania. W porównaniu z innymi paliwami ogrzewanie pelletem to stosunkowo droga alternatywna dla gazu i oleju opałowego. Faktem jest, że ogrzewanie pelletem po ostatnich podwyżkach jest tańsze niż ogrzewanie np. Ekogroszkiem.

Mit drugi głosi, że pellet jest trudno dostępny, a jego przechowywanie to duże wyzwanie. Ten rodzaj paliwa oferuje między innymi sklep internetowy piec.com.pl. Wybór tego produktu jest naprawdę duży zarówno sklepach stacjonarnych, jak i tych online, a do jego pakowania wykorzystuje się wydajna opakowania, których przechowywanie nie sprawia problemów.

Kolejny z powielanych mitów odnosi się do kotłów na pellet. To nieprawda, że to skomplikowane urządzenie, a z ich obsługą radzą sobie tylko specjaliści. Są one zaprojektowane tak, że każdy po przeczytaniu instrukcji jest w stanie je uruchomić i z łatwością z nich skorzystać. Piecyki na pellet i drewno nie zajmują dużo miejsca, a gwarantują, iż całe powierzchnia pomieszczenia zostanie odpowiednio ogrzania.

Pellet drzewny to świetne paliwo opałowe, które sprawdza się do ekonomicznego, efektywnego, a także przyjaznego środowisku ogrzewania pomieszczeń. Jest to stosunkowo tania, a jednocześnie skuteczna alternatywa dla klasycznego opału.