Cięcie laserem stosowane jest współcześnie w licznych gałęziach przemysłu, m.in. w branży metalurgicznej, samochodowej, logistycznej, meblowej, górniczej, a także samolotowej i medycznej. Od kilku lat najczęściej wykorzystywanym laserem do obróbki materiałów takich jak stali nierdzewna, węglowa i aluminium jest laser światłowodowy. Jakie lasery były stosowane w przeszłości?
Kiedy przeprowadzono pierwsze prace nad laserem?
Początki lasera sięgają początku XX wieku, kiedy to Albert Einstein odkrył, że możliwe jest pobudzanie cząstek materii do emitowania światła. Minęło jednak wiele lat zanim było możliwe doświadczalne udowodnienie poprawności jego tezy. Przełomowym momentem w rozwoju technologii laserowej był 1954 rok, kiedy to amerykańscy naukowcy skonstruowali tzw. maser, czyli urządzenie emitujące wiązkę mikrofal. W 1957 powstała praca zawierająca wskazówki dotyczące budowy lasera i w niej po raz pierwszy zastosowano skrót LASER pochodzący od słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.
Kiedy powstał pierwszy laser?
W 1960 amerykański fizyk dr Theodore H. Maiman umieścił syntetyczny rubin o średnicy 1 cm pomiędzy dwoma lustrami i skierował na nie ksenonową lampę błyskową. Pręt zaświecił się i tym samym po raz pierwszy udało się pobudzić atomy w krysztale. W ten sposób powstało pierwsze urządzenie, które zamiast mikrofal emitowało wiązkę laserową. Już rok później rozwinął się rynek komercyjny laserów, a dwa lata później uruchomiono pierwszy laser w Polsce. W 1964 roku wynaleziono laser wykorzystujący dwutlenek węgla, który do dzisiaj stosowany jest na szeroką skalę w przemyśle, a w 1970 roku powstał laser z domieszką neodymu. W 1975 roku powstała pierwsza wycinarka laserowa CO2.
Czym charakteryzuje się współcześnie stosowany laser?
Współcześnie cięcie laserem stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się do tego laser światłowodowy. Ze względu na szybkość i dokładność obróbki, a także niskie koszty utrzymania, wyparł on laser gazowy. Charakteryzuje go krótsza długość fali światła, która daje dużą przewagę nad laserem CO2 przede wszystkim przy cięciu cienkich blach. Obróbka przy jego użyciu jest bezdotykowa, dlatego pozbawiona jest ryzyka zniszczenia materiału. Usługi cięcia laserem świadczy firma Dajano z Opatówka.
Leave a Reply