Zbieranie i sprzedaż złomu to działania, które wspierają ochronę środowiska naturalnego. Wiele zniszczonych, nienadających się do użytku przedmiotów można oddać do skupu, dzięki czemu zostaną one przetworzone i zyskają drugie życie. Warto jednak wiedzieć, że taki punkt nie przyjmie wszystkich materiałów. Sprzedaż pewnych odpadów jest prawnie zabroniona. Dowiedz się, jakie surowce można sprzedać w skupie, a które nie zostaną zaakceptowane.

Czego nie sprzedasz w skupie złomu?

Legalnie działający skup złomu nie przyjmie przede wszystkim takich elementów jak:

  • szyny kolejowe,
  • fragmenty trakcji,
  • znaki drogowe,
  • elementy infrastruktury komunikacyjnej,
  • włazy i pokrywy od studzienek kanalizacyjnych,
  • barierki drogowe,
  • monety będące w obiegu.

Jak podkreślają specjaliści firmy Caban Recykling, zakaz obrotu powyższymi elementami ma na celu zapobieżenie kradzieżom mienia publicznego. To również sposób na ochronę infrastruktury drogowej, sanitarnej oraz kolejowej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy osoba próbująca sprzedaż taki złom nabyła go w sposób legalny czy nie.

W wielu skupach nie można również oddać części pojazdów, takich jak karoseria czy silnik. Złomowanie samochodu musi być przeprowadzone w punkcie, który ma odpowiednią licencję na prowadzenie stacji demontażu pojazdu. Należy pamiętać, że niezgodne z prawem jest samodzielne rozebranie auta na części i dostarczenie ich do skupu.

Surowce, które można sprzedać na skupie złomu

Skup złomu na ogół przyjmuje wiele różnych metali i odpadów, które można przetworzyć. Szczególną popularnością cieszą się metale kolorowe, stal i aluminium. Przedmiotów wykonanych z takich materiałów jest dużo w domach, mieszkaniach i na budowach. Gromadzi się ich sporo po remoncie lub rozbiórce obiektu. Wanny, grzejniki, meble, baterie łazienkowe i różnego rodzaju elementy dekoracyjne często trafiają do punktu ich zbiórki. Wraz z nimi gromadzone w nim są stare klamki, okucia, puchary i medale, lampy i żyrandole.

Skupy złomu kupują również wszelkiego rodzaju blachy, rurki, pręty, akumulatory oraz chłodnice. Niepotrzebne już sprzęty RTV, AGD, komputery oraz ich podzespoły również można pozostawić w takim miejscu. Warto zauważyć, że w wielu urządzeniach znajduje się cenna miedź, która cechuje się doskonałymi właściwościami przewodzącymi. Można ją znaleźć w kablach instalacyjnych, obwodach, włącznikach i oprawach oświetleniowych. Wartościowymi metalami są również cyna, brąz, mosiądz, ołów. Wszystkie przedmioty wytworzone z nich, które nie są już potrzebne, warto oddać do punktu.