Rejestracja działalności pod adresem wirtualnego biura – krok po kroku

Wirtualne biuro jest alternatywą dla wynajmu stacjonarnego lokalu — jest to adres, pod którym można zarejestrować działalność gospodarczą. Wielu przedsiębiorców decyduje się na usługi wirtualnych biur, ponieważ jest to szansa na ograniczenie wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Działalność wirtualnych biur jest w pełni legalna i zgodna z prawem.

Co to jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro, czyli e-biuro to outsourcing usług biurowych będący alternatywą dla wynajmu powierzchni biurowej. Najprościej rzecz ujmując, jest to usługa wynajęcia miejsca prowadzenia działalności, czyli adresu rejestracyjnego i korespondencyjnego.

Usługi outsourcingu usług biurowych oferuje biuro księgowe i rachunkowe PLUS w Katowicach. W ramach comiesięcznej opłaty przedsiębiorca otrzymuje adres rejestracji firmy i skrzynkę pocztową oraz obsługę korespondencji firmowej. Pracownicy wirtualnego biura przechowują korespondencję przez okres ustalony w umowie.

Jak wynająć wirtualne biuro?

Aby uzyskać adres wirtualnego biura, wystarczy podpisać umowę z właścicielem lokalu lub firma oferującą outsourcing usług biurowych. Umowa zwykle podpisywana jest na czas nieokreślony, a dla osób opłacających abonament z góry często przewidziane są preferencyjne warunki.

Adres wirtualnego biura, jaki wybierzemy, wpływa nie tylko na prestiż firmy, ale także determinuje urząd skarbowy, któremu firma będzie podlegać. Tak naprawdę można wybrać każde miasto i każdą lokalizację a fizyczna obecność jest niepotrzebna. Po otrzymaniu adresu można przystąpić do rejestracji działalności.

Zalety wirtualnego biura

Do najważniejszych zalet wirtualnego biura zaliczyć należy niskie koszty i brak opłat za media. Comiesięczny czynsz zwykle nie przekracza 100 zł miesięcznie i jest to o wiele mniej niż w przypadku wynajmu lokalu stacjonarnego. Co więcej, ponoszone wydatki można wpisać w koszty prowadzenia działalności. Takiej możliwości nie mają osoby, które decydują się na rejestrację biura w mieszkaniu. Kolejna kwestia to oszczędność przy zakupie wyposażenia – urządzając biuro stacjonarne, trzeba zakupić niezbędne meble i sprzęt.

Wirtualne biuro z obsługą księgową to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie lub mobilnie i nie potrzebują powierzchni biurowej. Pracownicy biura zadbają o otrzymywaną korespondencję i prześlą skany mailowo, co daje niebywały komfort przy częstych podróżach. Kolejna kwestia to możliwość migracji podatkowej do innego miasta i rozliczania się z inną niż lokalną jednostką urzędu skarbowego.