OZE, termoizolacja budynków i inne sposoby na oszczędzanie energii

Obecne ceny energii elektrycznej oraz cieplnej sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, pozwalających im wygenerować oszczędności na tych dwóch elementach stanowiących znaczną część kosztów w budżetach domowych. Z pomocą w tym przypadku mogą przyjść nowoczesne rozwiązania, bazujące między innymi na odnawialnych źródłach energii, których przykłady prezentujemy w poniższym artykule. 

Fotowoltaika i magazyny energii sposobem na obniżenie rachunków za prąd

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniezależnienie się od wciąż wprowadzanych podwyżek cen prądu jest jego własna produkcja za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika dla domu pozwala bowiem poprzez produkcję energii elektrycznej ze słońca zminimalizować miesięczne koszty związane ze zużyciem prądu niemal do zera. Dzięki temu, pomimo że inwestycja w nią jest sporym wydatkiem, w perspektywie wielu lat użytkowania przynosi ona realne oszczędności. Dodatkowo mogą być one jeszcze większe, jeśli wraz z nią zostanie zainstalowany magazyn energii, który będzie kumulował produkowany przez panele prąd. W przypadku tych rozwiązań warto także wspomnieć, że cena montażu obu z nich w domu może być także obniżona przez dofinansowanie Mój Prąd 4.0, nawet o łącznie do 12 500 zł.

Oszczędzanie na energii cieplnej poprzez minimalizacje strat

Osoby, które chcą obniżyć swoje koszty związane z ogrzewaniem budynku, powinny z kolei przede wszystkim skupić się na zminimalizowaniu strat energii cieplnej. Możliwe jest to poprzez wykonanie termomodernizacji domu czy też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na szczelniejszą. Działanie to podobnie jak montaż fotowoltaiki również może zostać współfinansowanie za pomocą dofinansowań, w tym przypadku pochodzących z programu Czyste Powietrze.

Obniżenie kosztów ogrzewania budynków za pomocą pompy ciepła

Sama termomodernizacja budynku to jednak niejedyny sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Osoby, które chcą niemal nic nie płacić za energię cieplną, mogą bowiem zdecydować się na montaż pompy ciepła, który oferuje wiele firm w Polsce, takich jak na przykład dostawca fotowoltaiki Pitern. Pompa ciepła w zależności od rodzaju pozyskuje ciepło z odnawialnych źródeł energii takich jak grunt, woda czy też powietrze. Dzięki temu nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem drewna czy innego paliwa. Za wybraniem tego rozwiązania przemawia także to, że jest ono również dofinansowywane w ramach programu Czyste Powietrze.