Jakie standardy muszą spełniać współczesne biurowce?

W Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych budynków biurowych, które różnią się od siebie jakością i lokalizacją. Warto wiedzieć, jakie podstawowe standardy obowiązują projektantów i wykonawców takich budowli. W poniższym tekście znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Najważniejsze standardy budowlane

Na samym początku najważniejszy jest projekt. Musi on uwzględniać nie tylko wymagania inwestora, ale również obowiązujące przepisy budowlane oraz wymagania stawiane przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni. Architekt i generalny wykonawca muszą zadbać o to, aby budynek był bezpieczny, miał odpowiednią wydajność energetyczną oraz zapewniał dobre warunki do pracy. Znaczenie mają m.in. takie czynniki jak powierzchnia, rozkład wind i schodów, sposób ogrzewania i wentylacji, wyposażenie, głębokość traktu czy kształt bryły. Do najważniejszych standardów, które powinien spełniać biurowiec, zaliczamy:

  • elastyczny układ przestrzeni;
  • dobra dostępność światła słonecznego;
  • odpowiednia wysokość pięter;
  • niskie zużycie prądu i energii.

Biurowce klasy A, B i C

Każdy biurowiec powinien być maksymalnie bezpieczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że przestrzenie biurowe różnią się od siebie standardem. Nie ma jednego powszechnie akceptowanego sposobu oceny standardu budynków biurowych, lecz najczęściej stosuje się podział na trzy klasy. Biurowce klasy A to nowoczesne budynki, które znajdują się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Można do nich zaliczyć m.in. warszawski Q22. Biurowce klasy B to również budynki o wysokim standardzie, które jednak najczęściej znajdują się poza ścisłym centrum miasta. Budynki biurowe klasy C oferują najniższy standard. Są to często starsze inwestycje, które nie posiadają niektórych udogodnień oferowanych przez nowoczesne budownictwo.

Standardy są zmienne

Warto pamiętać, że standardy dotyczące budynków biurowych stale się zmieniają. Budynki, które niegdyś uchodziły za biurowce klasy A, dziś niejednokrotnie są już przestarzałe. Znane są sytuacje, gdy wyburzano kilku- lub kilkunastoletni budynek, aby w jego miejsce postawić nowocześniejszy. Sprawdzeni wykonawcy, np. Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem, stawiają na najnowocześniejsze rozwiązania, aby nie okazało się, że biurowiec, w który zainwestowano duże pieniądze, po kilku latach przestał być atrakcyjny dla najemców. Odpowiedni projekt i profesjonalna obsługa mogą jednak pozwolić uniknąć takich problemów.