Rodzaje prowadnic stosowanych w szufladach meblowych

Na rynku akcesoriów meblowych występują 3 najpopularniejsze typy prowadnic – rolkowe, kulowe i dolnego montażu. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Zadowolenie z użytkowania szuflad w dużej mierze bazuje właśnie na rodzaju prowadnic, które zostały w nich zastosowane. Warto wiedzieć, jakie cechy mają poszczególne z nich, by wybrać dla siebie najlepsze opcje. Przeczytaj o cechach 3 typów prowadnic!

Czym charakteryzują się prowadnice rolkowe?

Prowadnice rolkowe są najpopularniejszym typem akcesoriów montowanych w szufladach. Są bardzo ekonomiczne w produkcji, dlatego można je spotkać zwykle w budżetowych rozwiązaniach. Według firmy R-Mix z Sieprawia k. Krakowa, prowadnice rolkowe można dopasować do stylistyki mebli ze względu na łatwość lakierowania. Powłoki lakiernicze mogą występować w wariantach białym, brązowym lub czarnym. Zwykle nie są wyposażone w dodatkowe funkcje, ale można je doposażyć np. w domykacz.

Charakterystyka prowadnic kulowych i dolnego montażu

Do bardziej pojemnych szuflad montowane są prowadnice kulowe. Charakteryzują się bardziej zaawansowaną budową, a tym samym oferują więcej funkcjonalności niż prowadnice rolkowe. Zwykle akcesoria kulowe montuje się na bokach szuflad. Ich udźwig sięga nawet 100 kg, co pozwala na instalację w bardzo obciążonych szufladach. Poza tym prowadnice te mogą mieć następujące funkcje dodatkowe:

  • pełny wysuw;
  • częściowy wysuw;
  • samo domyk;
  • cichy domyk;
  • push to open.

Ostatnim z wymienionych wcześniej typów prowadnic są te dolnego montażu. Świetnie sprawdzają się w pojedynczych szufladach np. montowanych pod zlewem. To również bardzo dobra propozycja dla tych, którzy chcą maksymalnie zniwelować obecność widocznych akcesoriów. Również prowadnice dolnego montażu mogą posiadać wszystkie oferowane na rynku funkcjonalności. Poza tym są wytrzymałe na spore obciążenia i zachowują wyjątkową jakość wysuwu domyku szuflady.

Co wziąć pod uwagę wybierając prowadnice?

Maksymalny udźwig to nie jedyna cecha prowadnic, którą trzeba wziąć pod uwagę. Bardzo praktyczną opcją jest doposażenie prowadnic w wysuw poza obrys mebla, otwieranie push to open, czy cichy domyk. Dzięki nim łatwiej jest zadbać o wieloletnie użytkowanie bez usterek.