Rozwiązania klimatyzacyjne polecane dla obiektów biurowych

klimatyzacja

Brak klimatyzacji w obiekcie biurowym w negatywny sposób przekłada się na komfort i efektywność pracy, dlatego w większości biur montowane są odpowiednio dostosowane do metrażu przestrzeni urządzenia klimatyzacyjne. Jaki system klimatyzacji jest idealnym rozwiązaniem do biura? Na co zwrócić uwagę na etapie wyboru urządzeń klimatyzacyjnych i rozwiązań projektowych? Podpowiadamy.

Klimatyzacja do biura – dostępne rozwiązania

W biurze sprawdzą się różnego rodzaju klimatyzatory. W przypadku nowo powstających budynków lub budynków, które poddawane są generalnemu remontowi, jednym z często stosowanych rozwiązań jest uwzględnienie w ich projekcie instalacji klimatyzacji kanałowej. Dzięki niej możliwe jest bezproblemowe rozprowadzanie schłodzonego powietrza w obrębie wszystkich pomieszczeń biurowych. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku starszych budynków, bo montaż klimatyzacji kanałowej na etapie użytkowania przestrzeni biurowej jest nieopłacalny. Klimatyzacja kanałowa musi być uwzględniona w planie budynku, bo wiąże się z koniecznością wykonania przepustów, a także wygospodarowania osobnego pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana centrala klimatyzacyjna.

Szukając najlepszego systemu klimatyzacji do biura, warto skorzystać z porady ekspertów np. z firmy RKinstal, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji, świadcząc również m.in. inne usługi instalatorskie.

Inne z dostępnych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w biurze to:

  • ścienne, kasetonowe i podłogowo-sufitowe klimatyzatory typu split,

  • klimatyzatory typu multisplit,

  • klimatyzatory przenośne.

Jakie klimatyzatory najczęściej stosowane są w obiektach biurowych?

W nowych biurowcach oraz w budynkach po generalnym remoncie najczęściej stosowana jest klimatyzacja kanałowa, która jest optymalnym rozwiązaniem, łącząc niskie koszty eksploatacji, wysoką efektywność działania oraz komfort użytkowania. W przypadku klimatyzacji kanałowej mogą być efektywnie schładzane nawet duże pomieszczenia np. sale konferencyjne i szkoleniowe oraz biura typu open space.

Równie często spotkamy w obiektach biurowych estetyczne, ciche i efektywnie działające klimatyzatory typu split i multisplit. Ich wybór podyktowany jest przede wszystkim bardzo łatwym montażem, który nie wymaga kosztownych remontów. W przypadku tego typu klimatyzatorów kluczowy jest dobór liczby urządzeń oraz ich mocy względem metrażu pomieszczenia, a także takie zaplanowanie miejsca montażu, aby klimatyzator nie zakłócał codziennej pracy pracowników, np. dmuchając im w twarz lub stopy zimnym powietrzem.

Coraz rzadziej w biurach znajdują zastosowanie klimatyzatory przenośne, bo są one drogie w użytkowaniu oraz cechują się małą efektywnością działania.

Podsumowując, w obiektach biurowych oprócz klimatyzatorów kanałowych montowane są także klimatyzatory typu split i multisplit. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest m.in. os specyfiki przestrzeni, jej metrażu i budżetu, który można przeznaczyć na wykonanie systemu klimatyzacji.