Systemy kominowe – opis, zalety, przydatność

system kominowy

Systemy kominowe cieszą się stale rosnącą popularnością – nic dziwnego, bowiem ze względu na swoje zalety, stanowią one bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kominów murowanych. Przed zdecydowaniem się na zastosowanie ich w konkretnym projekcie, warto poznać ich specyfikację, a także przeanalizować najważniejsze zalety i wady. Przedstawiamy szczegółową charakterystykę systemów kominowych, która pomoże w podjęciu decyzji!

Czym są kominy systemowe?

Do niedawna niemal we wszystkich projektach budowlanych stosowano kominy murowane. Wiązało się to jednak ze sporymi kosztami, a także koniecznością przeprowadzenia czasochłonnych i wymagających robót. Alternatywą dla nich stały się kominy systemowe, które składają się z prefabrykowanych elementów. Dzięki nim montaż kominów jest znacznie uproszczony, co już na starcie czyni je bardzo ciekawym rozwiązaniem. Ponadto zastosowane w konstrukcjach materiały pozwalają na wykorzystanie ich w różnych typach instalacji – zarówno wykorzystujących paliwa stałe, jak i ciekłe.

Zalety kominów systemowych

Można uznać, że systemy kominowe stanowią bardzo silną konkurencję dla tradycyjnych kominów murowanych. Wynika to m.in. z ich licznych zalet, takich jak:

  • prosty i szybki montaż – podczas instalacji komina systemowego, prace montażowe ograniczone są do minimum – z powodzeniem można zamontować go nawet samodzielnie. Narzędzia, które są niezbędne do instalacji, nie kosztują dużo i znaleźć je można niemal w każdym sklepie budowlanym – bogaty wybór gwintowników, wkrętów czy śrub w Żarach oferuje firma Rolmasz. Przetransportowanie prefabrykowanych elementów nie jest kłopotliwe, ponadto nie zajmują one wiele miejsca, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów o niewielkim metrażu,
  • bezpieczna eksploatacja – kominy tego typu wykonane są z materiałów najwyższej jakości, które gwarantują maksymalną szczelność całej instalacji oraz swobodę i bezpieczeństwo eksploatacji,
  • uniwersalność – są one kompatybilne z wieloma systemami grzewczymi, a także mogą zostać umieszczone zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku,
  • ekologia – elementy systemów kominowych wytwarzane są głównie z elementów naturalnych, co czyni je przyjaznymi środowisku.

Choć jest to kwestia poboczna, nowoczesne kominy systemowe cechują się ciekawym designem, przez co z łatwością można dopasować je do koloru elewacji, pozwalając sobie tym samym na dużą swobodę aranżacyjną – mówi ekspert z firmy Rolmasz w Żarach, która zajmuje się sprzedażą elektronarzędzi, narzędzi, a także akcesoriów, które obejmują również niezbędne elementy systemów kominowych.

Kiedy warto zdecydować się na system kominowy?

Decyzja dotycząca wyboru komina powinna być podjęta przede wszystkim w oparciu o rodzaj paliwa, które będzie wykorzystywane do ogrzewania. Często jednak osoby, które inwestują w komin murowany, po pewnym czasie żałują swojej decyzji. Aby uniknąć więc niepotrzebnych rozczarowań i bolączek, a także by zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, warto już na etapie projektowania budowy obiektu zdecydować się na komin systemowy. Jest to bowiem rozwiązanie, które zdecydowanie przynosi wiele korzyści!