Rozwód a podział opieki nad dzieckiem – co musisz wiedzieć?

podzial opieki nad dzieckiem

Rozwody z udziałem dzieci są niezwykle skomplikowane. Oprócz rozpadu małżeństwa, sąd musi zdecydować o podziale opieki nad dzieckiem. Jest to zazwyczaj ogromny stres szczególnie dla samego dziecka. Od czego zależy podział opieki i co warto wiedzieć o rozwodach uwzględniających dzieci?

Od czego zależy podział opieki nad dzieckiem?

Sprawy rozwodowe i ich przebieg w dużej mierze zależy od samych małżonków i ich nastawienia. Tak samo jest z podziałem opieki nad małoletnim dzieckiem. Niektóre sytuacje nie wymagają dużej ingerencji sądu, w momencie, w którym to obydwoje z małżonków są w stanie poprowadzić dialog i dojść do wspólnego porozumienia. Wtedy cały proces przebiega szybciej i nie stanowi dodatkowego stresu dla dziecka. Jeżeli jednak podział opieki nad dzieckiem stanowi konflikt między małżonkami, w takiej sytuacji to odpowiedni sąd podejmuje decyzje i rozstrzyga spór. 

Warto pamiętać, że wyrok w sprawie rozwodu osób posiadających dzieci, musi zawierać informację dotyczące sposobu opieki nad nim. Jest to warunek konieczny. W związku z tym decydując się na sprawę rozwodową, dobrze jest korzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym. Kancelaria adwokacka Maria Zipser oferuje kompleksowe usługi prawne. Wykwalifikowani adwokaci zadbają o profesjonalną pomoc z zakresu sprawy rozwodowej oraz opieki nad dzieckiem. Złożone sprawy rodzinne wymagają odpowiedniego przygotowania oraz indywidualnego podejścia. Dzięki temu adwokat będzie w stanie udzielić nam pomocy na każdym etapie postępowania. 

Jak może wyglądać opieka nad dzieckiem?

Istnieje kilka możliwości podziału opieki nad dzieckiem po rozwodzie. Przede wszystkim opieka może nadal należeć do obydwojga rodziców. W momencie, w którym rozwód przebiega w sposób zgodny, a obie ze strony nadal pozostają w pozytywnych relacjach, podział opieki może pozostać bez zmian. Bardzo często jednak rozwód wiąże się z powstaniem konfliktu. W takiej sytuacji sąd może zadecydować o naprzemiennej opiece lub pozbawić jednego z rodziców prawa do opieki nad dzieckiem. W skrajnych sytuacjach sąd może również pozbawić obydwoje rodziców tych praw. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że każda sprawa jest inna i zależy od wielu czynników. Dlatego do rozwodów z ustalaniem podziału opieki nad dzieckiem należy podchodzić indywidualnie.