Co drugi Polak remontował w 2019 roku – raport

fixly

W roku 2019 remont przeprowadziło aż 49% Polaków, w tym najwięcej w województwie wielkopolskim oraz śląskim. Jak wyglądają remonty w polskich domach? Jakie prace wykonano i ile wyniosły wydatki? Już po raz drugi sprawdził to serwis Fixly.

Najczęściej miejscami rewolucji remontowej były kuchnia oraz salon (po 57% odpowiedzi respondentów), czyli te pomieszczenia, gdzie z reguły spędza się najwięcej czasu. Na dalszych miejscach znalazły się: łazienka z WC, sypialnia oraz pokój dziecka. 19% osób zadeklarowało, że w 2019 roku przeprowadziło kompleksowy remont całego mieszkania.

fixly

Źródłem finansowania remontów są w zdecydowanej większości nasze oszczędności. Wskazało na nie aż 92% Polaków. Daleko za nimi plasują się kredyty, które umożliwiły zdobycie środków 16% ankietowanych. Uzyskanie odpowiedniej sumy jest dla wielu z nas problematyczne i wymaga czasu, co potwierdza fakt, że 46% osób przełożyło termin wykonania prac z powodu braku pieniędzy. Polakom brakuje również na remont czasu, co było przyczyną przesunięcia jego terminu przez 41% z nich.

Aż 72% respondentów wykonało prostsze prace remontowe samodzielnie lub z pomocą kogoś z rodziny lub znajomego. Na szczycie czynności, z którymi Polacy mogą poradzić sobie bez fachowca, jest zmiana koloru ścian, zarówno poprzez tapetowanie, jak i malowanie. Do większości prac zatrudniamy jednak fachowców wykonujących usługi remontowe. Powierzamy im najczęściej montaż lub wymianę okien, instalację elektryczną, klimatyzację i wiele innych czynności związanych z wykończeniem.

fixly

Jak Polacy szukają fachowców? Najczęściej stawiają na pocztę pantoflową i ufają poleceniom znajomym. Od zeszłego roku do 30% wzrósł jednak odsetek osób, które szukają fachowców w sieci – w dedykowanych temu serwisach, wyszukiwarkach internetowych i mediach społecznościowych.

Wbrew obiegowej opinii, z pracy fachowców zadowolonych było aż 89% usługobiorców. Najczęściej korzystaliśmy z pomocy hydraulików, płytkarzy (po 41%) oraz malarzy (40%).

Źródło: https://fixly.pl/jak-remontuja-polacy