Jak automatyzacja produkcji przyczynia się do redukcji kosztów?

przemysl

Wraz z rozpoczęciem czwartej rewolucji przemysłowej i rozwojem cyfryzacji, coraz więcej firm zaczęło inwestować w stanowiska zrobotyzowane i wdrażać nowoczesne systemy pozwalające na optymalizację procesów produkcyjnych. Przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają też po rozwiązania z zakresu integracji przemysłowej, które obejmują połączenie maszyn i systemów informatycznych.  Jakie są zalety implementacji tych rozwiązań do zakładu produkcyjnego?

Czym jest automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji polega na zastosowaniu w procesach przemysłowych technologii cyfrowych i zintegrowaniu ich z maszynami i elementami linii produkcyjnych. Pozwala to na podniesienie wydajności produkcji, a dzięki małemu bądź zerowemu udziałowi pracowników w procesie, redukuje ryzyko popełnienia błędu oraz ogranicza koszty związane z zatrudnieniem. Systemy informatyczne stale kontrolują produkcję, a dane pochodzące z urządzeń monitorujących pozwalają na szybką diagnostykę w razie wystąpienia błędu i ciągłe ulepszanie całego procesu. Nowoczesne i wydajne maszyny, linie produkcyjne i stanowiska zrobotyzowane dopasowane do potrzeb konkretnej firmy oferuje np. firma ARM Robotics z Chorzowa.

Dlaczego automatyzacja produkcji wpływa na redukcję kosztów?

Stosowanie nowoczesnych linii produkcyjnych czy stanowisk zrobotyzowanych, zapewnia krótszy czas obróbki oraz bardzo wysoki stopień powtarzalności produkowanych elementów. Dzięki temu, większa ilość produktów spełnia wymagania producenta i może trafić do sprzedaży, niż jest to w przypadku czynności wykonywanych przez pracownika. Wpływa to również na mniejsze zużycie materiałów ze względu na spadek ilości popełnianych błędów i ich bardziej efektywne wykorzystanie, co dzieje się dzięki zoptymalizowanym procesom zaprojektowanym w programach graficznych. Połączenie automatyzacji produkcji ze wdrożeniem rozwiązań charakterystycznych dla Przemysłu 4.0, takich jak chmury obliczeniowe, pozwala na szybsze tworzenie innowacyjnych produktów i wprowadzanie ich na rynek. Umożliwia to również korzystanie z nowoczesnego oprogramowania i narzędzi, które ułatwiają diagnostykę procesów, ich modernizację i optymalizację.

Czy warto inwestować w zrobotyzowane stanowiska?

Stanowiska zrobotyzowane są często spotykanym elementem linii produkcyjnych nowoczesnych przedsiębiorstw. Ich zastosowanie wiąże się z licznymi zaletami. Pozwala m.in. na:

  • wzrost bezpieczeństwa pracowników, którzy jedynie nadzorują pracę maszyny,
  • mniejsze ryzyko powstania wadliwych elementów,
  • obniżenie kosztów zatrudnienia, szkolenia i ubezpieczenia pracowników,
  • poprawę jakości produktów, co wpływa na ich wyższą wartość,
  • optymalizację potencjału pracowników.