Podział szafek kuchennych ze względu na sposób otwierania

szafki kuchenne

Wybór odpowiednich szafek kuchennych zawsze sprawia klientom dużo problemów. Zazwyczaj najdłużej zastanawiają się nad tym, jaki kolor szafek wybrać, z jakich materiałów mają być one wykonane oraz jakie mają być na nich umieszczone zdobienia. Obecnie jednak dla wielu problemem może być też sposób otwierania szafek kuchennych. Dostępnych jest wiele możliwości. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Jakie jest znaczenie sposobu otwierania szafek kuchennych?

Szafki to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Chcąc zadbać o wygodę korzystania z kuchni, koniecznie trzeba się zdecydować na odpowiednią ilość szafek kuchennych, zadbać o ich wygodne rozmieszczenie oraz o to, żeby na pewno było nam z nich łatwo korzystać. W tym ostatnim elemencie szczególnie ważny jest właśnie wybrany sposób otwierania szafek. Nie każda szafka będzie bowiem tak samo łatwa w obsłudze.

Wybierając tradycyjne szafki, które otwiera się do boku, trzeba się liczyć z tym, że ich otworzenie istotnie zmniejszy wolną przestrzeń w kuchni. Nie zawsze też taki sposób otworzenia szafki umożliwia łatwo wyjąc z niej wszystkie znajdujące się w niej rzeczy. Na jakie szafki kuchenne w takim razie warto się zdecydować? Na co szczególnie warto jest się zdecydować wykonując meble kuchenne na zamówienie?

Dostępne sposoby otwierania szafek

Jeszcze 20 lat temu w kuchniach stosowano szafki i zabudowy kuchenne, które były otwierane w tradycyjny sposób, czyli w bok. Cały czas stosuje się takie szafki kuchenne, choć teraz już raczej rzadko. Dużo chętniej wybieranym rozwiązaniem są szafki otwierane do góry. Istnieją przynajmniej 3 rodzaje tego typu szafek. Więcej na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów ze sklepu meblowego ZOV w Warszawie:

Szafki kuchenne otwierane do góry są wygodne w użytkowaniu i dzięki temu obecnie decydują się na nie niemal wszyscy klienci. Jest to doskonały wybór przede wszystkim do małych kuchni, ponieważ dzięki temu otwierane szafki nie kolidują ze sobą i nie zabierają dużo miejsca. Podstawowy rodzaj szafek to taki, w których skrzydło otwiera się pionowo do góry. Drugim rodzajem szafek są szafki, które otwierają się do góry na klik. Rzadziej wybieranym rozwiązaniem, choć także bardzo wygodnym, są szafki otwierane pionowo przy użyciu wmontowanego podnośnika. Drzwiczki w takich szafkach wysuwają się do przodu, a następnie się unoszą i układają równolegle do krawędzi mebli.

Bardzo często stosowanym obecnie rozwiązaniem w meblach kuchennych jest też cargo. Są to szafki, w których zastosowano wysuwane na szynach kosze. Rozwiązanie to znakomicie się sprawdza w małych kuchniach i w aneksach kuchennych oraz w głębokiej zabudowie. Dzięki cargo można łatwo wyjąć z szafki głęboko wstawione akcesoria kuchenne czy produkty spożywcze.